Dawid Adamek

Na co komu cerata w 4K? O przyszłości filmowych nośników

19 kwietnia 2017 / 11:03 / 1 komentarz

W dyskusji na naszej grupie wyczytałem, że ciężko komuś wrócić do oglądania filmów Full HD po przygodzie z 4K i HDR. Wczoraj miałem podobną dyskusję na twitterze, w której rozmówca twierdził, że kupowanie dziś filmów na Blu, to inwestycja w starą technologię (!). Pozdrawiam Mateusza Grelocha

I tak sobie myślę – co będzie nośnikiem ostatecznym? Takim, w który faktycznie warto inwestować i układać filmy na półce, jak na rasowego chomika przystało. Żeby nie zestarzał się za 10 lat i żeby nie żałować stosu wydanych pieniędzy. Sam się ledwo przerzuciłem z DVD na Blu-raye, a tu czytam, że dla niektórych Blu to już za mało. Za stara technologia. Ja rozumiem, że sprzęt tanieje, coraz więcej ludzi inwestuje w naprawdę dobry telewizor i wtedy im lepsza jakość, tym pełniejszy seans, ale to rzecz, która dotyczy tylko najnowszych, tych najbardziej efektownych premier. Bo czasem odpalając klasyka zbyt perfekcyjny obraz potrafi podkreślić niedoskonałości, tuszowane dotychczas jakością obrazu. Wtedy wolałbym nawet wersję DVD.

Z drugiej strony Blu-raye wciąż nie przejęły rynku w pełni, lwia część kinomanów kupuje DVD i w zupełności im to wystarcza. Czy filmy w 4k zdążą się zatem porządnie zaklimatyzować, zanim całkiem zrezygnujemy z nośników fizycznych i będziemy kupować, bądź streamować filmy jedynie cyfrowo? Co wtedy z chomikami, takimi jak ja, którzy muszą pudełko pomacać i powciągać zapach tłoczni zanim umieszczą nośnik w napędzie?

A może dać sobie spokój z tym, co będzie królować na polskich półkach i przyjąć do wiadomości, że kilka różnych nośników może koegzystować i w zależności od rodzaju filmu, wybierzemy najlepszy dla siebie rodzaj płyty? Po cholerę komuś rumuńska nowa fala w formacie 4K? Żeby obrus był wyraźny i kratki na ceracie równiutkie?

Ech, cyfrowy świecie. Tyle pytań, tak mało odpowiedzi…

KONTAKT